Достапни линкови

Путин го смени претседателот на руската Република Дагестан


Досегашниот претседател на Дагестан, Магомедсалам Магомедов.
Претседателот Владимир Путин го смени претседателот на руската Република Дагестан, Магомедсалам Магомедов. Тој е најзначен за заменик шеф на претседателската администрација. За в.д. претседател на Дагестан е назначен Рамазан Абдулатипов. Дагестан е жариште на исламистичкиот бунт што се прошири во целиот руски регион на Северен Кавказ, по завршувањето на војните во Чеченија.
XS
SM
MD
LG