Достапни линкови

Дефицитот на САД, илјада и сто милијарди долари


Буџетскиот дефицит на Соединетите држави во фискалната 2012 година која заврши на први овој месец е проценет на 1.100 милијарди долари. Тој е за 200 милијарди долари помал од буџетскиот дефицит во 2011 година. Претседателот Барак Обама вети дека ќе го преполови буџетскиот дефицит кој кога дојде во Белата куќа изнесуваше над илјада милијради долари.
XS
SM
MD
LG