Достапни линкови

Ердоган - Франција и Германија не помагаат против курдските сепаратисти


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган синоќа ги обвини Франција и Германија дека не и помагаат на Турција да се бори против курдските сепаратисти од Курдската работничка партија(ПКК).

„Западот не сака ние да го решиме тој проблем. Кажувам јасно. Германија не сака. Франција не сака и тие не ни помагаат по тоа прашање“, изјавил Ердоган во интервју за турската телевизија НТВ.
XS
SM
MD
LG