Достапни линкови

Понта повика да не се врши притисок врз уставниот суд


Романскиот премиер Виктор Понта ги повика политичките партии да не вршат притисок врз Уставниот суд пред неговата одлука за валидноста на референдумот за отстранување од функцијата на претседателот Трајан Басеску. Понта ја даде изјавата откако неколку членови на неговата коалиција, вклучувајќи го и времениот претседател Крин Антонеску, изјавија дека судот треба да ја земе предвид разликата во бројот на избирачите регистрирани во избирачките списоци и нивниот број според Министерството за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG