Достапни линкови

Пакистанскиот претседател го покани индискиот премиер во посета


Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари и индискиот премиер Монхоман Синг се сренаа во Њу Делхи на 8 април 2012 година.
Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари и официјално го покани индискиот премиер Монхоман Синг да го посети Пакистан, што се смета за знак дека попуштаат тензиите меѓу двете нуклеарни сили. Сè уште не се знае кога ќе се одржи посетата.

Зардари и Синг се сретнаа во април за време на муслиманскиот аџилак до еден храм во Индија.

Двете земји војуваа три пати од прогласувањето на независноста во 1947 година. Во последната година ги поправаат односите, особено трговските, но сè уште има недоверба меѓу нив.
XS
SM
MD
LG