Достапни линкови

Линчиќ-Хрватска се соочува со вонредна состојба


Хрватскиот министер за финансии Славко Линиќ изјави дека неговата земја се соочува со вондредна ситуација и не е исклучено в година состојбата да се влоши. Тој не ја исклучи можноста Загреб да побара помош од Меѓународниот монетарен фонд.
Според него, Хрватска се соочува со постојан пад на економијата, недостига ликвидност и има голем број на невработени лица.
XS
SM
MD
LG