Достапни линкови

Кучи: на Косово нема кампови за обука на сириски бунтовници


Хајредин Кучи
Косовскиот заменик премиер и министер за правда, Хајредин Кучи ја денамтираше изјавата на сирискиот претседател Башар ал Асад дека во Косово постојат кампови за обука на сириските бунтовници во Косово. ,,Косово, ги поддржува демократските текови секаде во светот, но Косово не е оаза каде што може да се обучуваат луѓе за која било цел. Косово има свои регуларни сили, безбедносни и полициски сили, во Косово се присутни КФОР и ЕУЛЕКС, кои се одговорни за безбедноста и располагаат со информации и за вакви случувања. Косово создава мир и безбедност. Косово не произведува криза,, изјави Кучи.
XS
SM
MD
LG