Достапни линкови

Заеднички поморски вежби на Русија и Кина


илустрација
Кина и Русија започнаа со заеднички поморски вежби кои ќе траат до 27 април. Вежбите насловени „Морска соработка 2012“ се одвиваат во жолтото море. Во активностите се вклучени 20 бродови од двете земји. Руските бродови пристигнаа на пристаништето Куингдао во Кина на 21 април. Руското министерство за одбрана соопшти дека вежбите ќе се одржуваат на руски јазик.
XS
SM
MD
LG