Достапни линкови

Ирачката сунитска коалиција ќе го прекине бојкотот на Парламентот


Членови на ирачката сунитска коалиција
Секуларната коалиција кој освои најмногу гласови на изборите во Ирак во 2010 година ќе го запре бојкотот на Парламентот, кој започна во средината на декември во минатата година. Конфликтот меѓу шиитите и сунитите е поради тоа што властите го обвинија сунитскиот потпретседател Тарек ал Хашеми за тероризам и беше издадена потерница за нагово апсење. Хашеми ги негираше обвинувањата и избега во курдски регион во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG