Достапни линкови

Трансанадолски гасовод до 2017 година


Илустрација.
Турција и Азербејџан денеска потпишаа договор за изградба на трансанадолски гасовод преку кој ќе се пренесува азербејџанскии гас за европските пазари преку турска територија.

Според договорот гасоводот, чија изградба ќе чини пет милијарди евра, ќе биде пуштен во употреба во 2017 година.

Трансанадолски гасовод може на крајот да биде поврзан со гасоводот Набуко.
XS
SM
MD
LG