Достапни линкови

Почина Криста Волф, една од најпознатите источногермански писателки


Криста Волф.
Една од најпознатите источногермански писателки Криста Волф почина на 82 години во Берлин. Во младите години таа беше посветена комунистка, но стана критична кон системот во Источна Германија и учествуваше во масовните протести за реформи во 1989 година, кои доведоа до падот на Берлинскиот ѕид. По обединувањето на Германија, таа сепак се најде на мета на критики зашто не го критикувала доволно источногерманскиот режим.
XS
SM
MD
LG