Достапни линкови

Амнести интернешнл предупредува за граѓанска војна во Јемен


Антивладини протести во Јемен
Светската организација за заштита на човековите права со седиште во Лондон, Амнести интернешнл денеска ги предупреди властите Јемен дека ризикуваат да избие граѓанска војна дололку не престанат со убивање на мирните демонстранти. Антивладините протести и судирите на демонстрантите со безбедносните сили во Сана , Јемен и денеска продолжија. Новинските агенции јавуваат дека најмалку 20 луѓе загинале денеска со што бројот на загинати во изминативе два дена се искачи на 50 жртви. Ова е еден од најкрвавите напади откако демонстрантите во јануари бараа да се смени од власт преседателот Али Абулах Салех. Во меѓувреме кралот на Судиска Арабија се сретна денеска со Салех да рзговараат за ескалацијата на насилтвото во Јемен. Тоа беше прва средба откако Салех пристигна во соседна Саудиска Арабија, каде се опоравува од повредите здобиени при нападот на неговата резиденција во јуни годинава.
И покрај силните меѓународни притисоци, Салех кој е е веќе 33 години на власт не сака да си симне од претседателскта фотелја.Во земјата веќе 8 месеци има протести кои ја парализираат
осиромашената држава.
XS
SM
MD
LG