Достапни линкови

ЕУ подржува мирно решение на спорот за Нагорно Карабах


Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев
Европската унија го подржува мирното решение на долгогодишниот спор меѓу Ерменија и Азербејџан за областа Нагорно Карабах. Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо по средбата со претседателот на Азербејџан Илхам Алиев, изјави дека е крајно време да се реши спорот. Тој се надева дека двете страни ќе направат чекори за да се надмине ситуацијата на статус кво. Баросо и Алиев разговарале и за политичките реформи, за спроведувањето на правото и за еконмската соработка.
XS
SM
MD
LG