Достапни линкови

Соренсен нов шеф на делегацијата на ЕУ во БиХ


Петер Соренсен и Васко Наумовски на прес-конференција во владата.
Катрин Ештон денеска соопшти дека Петер Соренсен кој сега е шеф на делегацијата на ЕУ во Макеоднија, заминува на истата функција во Босна и Херцеговина. Според соопштението на Ештон, Соренсен на новата функција заминува во клучен момент за регионот Западен Балкан и посебно за Босна и Херцеговина. Соренсен, според Ештон е најдобро квалификуваниот за оваа функција. Ештон ја поздрави одличната работа на Соренсен во Македонија.
XS
SM
MD
LG