Достапни линкови

Карзаи го предупреди Вашингтон


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи повика денеска американската војска да ги избегне операции во кои гинат цивили, велејќи дека ова е неговото „“последно предупредување“ до Вашингтон, се наведува во соопштението од неговиот Кабинет. Карзаи реагира по последниот воздушен напад на НАТО силите, во саботата, во кој загинаа 14 луѓе, меѓу кои 10 деца, во јужната провинција Хелманд. Портпаролот на НАТО, Тим Џејмс, рече дека Алијансата врши увид на местото на настанот.
XS
SM
MD
LG