Достапни линкови

Преговорите за името да продолжат по покровителство на ОН


Унгарија, како претседавач со Европската Унија, е подготвена да го олесни стартот на пристапните преговори на Македонија во Унијата доколку биде постигнат компромис за името, изјави шефот на унгарската дипломатија Јанош Мартоњи во интервју за МИА. Унгарија и активно ќе се ангажира околу постигнувањето решение доколку тоа го побараат двете страни, но најдобро е процесот да продолжи под покровителство на Обединетите Нации, нагласува Мартоњи.
XS
SM
MD
LG