Достапни линкови

Ослободен јужно корејски брод од сомалиските пирати


Заробен сомалиски пират
Јужно корејски командоси го спасија товарниот брод киднапиран од сомалиски пирати пред една недела во Арапско море.
Во нападот се убиени 8 пирати а заробени се 5 мина.
При тоа е ослободен 21 члениот екипаж. Во 2010 пирати киднапираа 53 брода и зедоа 1181 заложник барајки откуп.
XS
SM
MD
LG