Достапни линкови

Турција-Нова рунда преговори за нуклеарната програма на Иран


I
Преставници на Иран и на петте постојани членки на Советот за безбедност -
Велика Британија, Кина, Франција, Русија и Соединетите Држави , плус Германија, денеска во Истанбул ќе одржат разговори за нуклерната програма на Иран. Иранската делегација ќе ја предводи главниот ирански преговарач Саид Џалили, а светските сили ќе ги застапува Кетрин Ештон шефицата за надворешна политика на ЕУ. Соединетите Американски Држави не очекуваат „значаен напредок“ во разговорите , но се подготвени да разговараат за предлогот да се разменува осиромашен ураниум за нукларно гориво за потребите на Иран. Во меѓувреме, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека треба да се раговара да се укинат меѓународните санкции воведени кон Техеран поради сомневања за неговата нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG