Достапни линкови

Светската програма за храна ги затвори центрите во Пакистан


Pakistan -- A Pakistani army soldier stands near the World Food Programme distribution point after a suicide bombing occured in Khar, the main town of lawless Bajaur tribal district on 25Dec10.
Светската програма за храна ги затвори своите центри за дистрибуција на храна во северозападниот дел на Пакистан по вчерашниот бомбашки напад во еден од нив, при што загинаа 43 луѓе, над 100-тина се ранети. Претставникот на организацијата Шафик Кан изјави дека 4 центри кои се наоѓаат во близина на авганистанската граница се затворени по наредба на локалната власт. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го осуди нападот и ја истакна соработката на Пакистан и Авганистан во борбата против тероризмот.
XS
SM
MD
LG