Достапни линкови

Побегнаа функционерите поврзни со убиствата на демонстрантите во Киргистан


Тројца поранешни високи функционери во Киргистан кои се обвинети дека се поврзани со убиствата на антивладини демонстранти во април, ги напуштиле своите домови со цел да го избегнат судење. На поранешниот претседател Курбанбек Бакиев и дваесетина негови помошници им се суди во отсуство. На протестите речиси 90 луѓе биле убиени и стотина други ранети.
XS
SM
MD
LG