Достапни линкови

Поранешниот ирачки премиер води пред сегашниот


Последните резултати од парламентарните избори во Ирак, што беа одржани на 7 март, покажуваат дека секуларната коалиција на поранешниот ирачки премиер Ијад Алави го презеде водството и на државно ниво има околу 9 илјади гласови повеќе од блокот на актуелниот премиер Нури ал Малики. Според новинските агенции, треба да се пребројат уште околу 20 проценти од гласовите и засега сеуште останува нејасно кој ќе го има мнозинството во 325- члениот парламент.
XS
SM
MD
LG