Достапни линкови

Избрани двајца нови министри во Бугарија


Бугарското народно собрание денеска го избра Николај Младенов за нов министер за надворешни работи, а Ању Ангелов за нов министер за одбрана. 127 пратеници гласаа за, а 69 од редовите на Бугарската социјалистичка партија и Движењето за права и слободи беа против. По изборот Младенов и Ангелов положија заклетва пред пратениците на Собранието.
XS
SM
MD
LG