Достапни линкови

Словенија ќе деблокира 2 спорни глави на Хрватска за во ЕУ


Словенскиот премиер Борут Пахор на денешната неформална средба во Крањска Гора со неговиот хрватски колега Јадранка Косор се договорил дека земјата ќе деблокира две од трите спорни глави во преговорите на Хрватска со Европската унија до 19 февруари. Според неофицијални информации станува збор за риболовот и животната средина, додека поглавјето за надворешна политика, одбрана и безбедност ќе остане затворено.


XS
SM
MD
LG