Достапни линкови

Саудиска Арабија нема да забрани аџилак и покрај свинскиот грип


Саудиска Арабија нема да го забрани одржувањето на аџилакот Хаџ оваа година, поради заканите од ширење на свинскиот грип, иако претходно властите ги повикаат земјите од каде што ќе доаѓаат верниците за преземат мерки на заштита. Светските здраствени власти се загрижени од можноста за ширење на грипот за времe на одржувањето на аџилакот , бидејќи на едно место ќе има многу верници. На аџилак доаѓаат околу 3 милиони луѓе од 160 земји . Од свински грип во Саудиска Арабија досега починале 66 луѓе.
XS
SM
MD
LG