Достапни линкови

Талибанците ќе се борат до крај за Јужен Вазиристан


Пакистанските трупи и Талибанците се бореле денеска во близина на авганистанската граница. Портпаролот на Талибанците Азам Тарик изјавил дека милитантите ќе се борат до последната капка крв да ги бранат своите упориште во Јужен Визиристан . Пакистанската армијата изјави дека 60 милитанти и шест војници биле убиени од почетокот на офанзивата во планинскиот далечен регион каде армијата се обиде и не успеа да заземе целосна контрола врз бунтовниците. Талибанците тврдат дека и нанесуваат големи штети на пакистанската војска.
XS
SM
MD
LG