Достапни линкови

Почна вештачењето на бродот „Илинден“


Експерти од Машинскиот факултет, денеска почнаа со вештачењето на бродот „Илинден“ за да утврдат кои се причините за неговото потонување, при што загинаат 15 бугарски туристи. Вештачењето на бродот ќе трае неколку денови. Во подоцнeжните фази од испитувањето, на македонските треба да им се приклучат експерти од Хрватска и Словенија. Единствениот осомничен за несреќата е капетанот, а од вештачењето ќе зависи дали истрагата ќе биде проширена и на други луѓе

XS
SM
MD
LG