Достапни линкови

Вранишковски осуден за проневера на пари.


Поранешниот владика на МПЦ Јован Вранишкоски денеска е осуден на затворска казна од 2,5 години поради проневера на 320 илјади евра додека работел во неколку епархии како владика на МПЦ. Пресудата ми ја изрече Велешкиот суд во негово отсуство. Оваа пресуда е трета за истото кривично дело. Претходно во два наврата Вранишкоски беше ослободен од обвинението, но пресудите ги укина Апелацискиот суд во Скопје и предметот го враќаше на повторно разгледување.

XS
SM
MD
LG