Достапни линкови

Сотомајор, судија на Врховниот суд на САД


Американскиот Сенат го потврди изборот на Соња Сотомајор за судија на Врховниот суд со што таа стана прва жена со латиноамериканско потекло во највиското судско тело во Соединетите држави. 55 годишната Сотомајор е предлог на претседателот Барак Обама. Судиите на Врховниот суд се избираат доживотно.
XS
SM
MD
LG