Достапни линкови

САД сака да ги обнови односите со Узбекистан


Американски дипломат им соопштил на властите во Узбекистан дека Вашингтон сака да ги обнови односите со централноазиската држава. Заменик државниот секретар Вилјам Бернс во Ташкнет во изјава за узбекистанските медиуми рекол дека САД сака да ги обнови односите со Узбекистан, кои сње влошија во 2005 година поради тоа што властите убиле стотина лица кои протестирале во градот Андијон.
XS
SM
MD
LG