Достапни линкови

Први сили на САД за борба против компјутерски напади


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс нареди формирање на првата воена сајберспејс команда со цел да ја координира одбраната против нападите врз американските компјутерски мрежи. Според најавеното, командата би требало да профункционира до октомври годинава. До овој чекор доаѓа поради растечката американска загриженост од дигитална шпионажа и од компјутерски напади од Кина и Русија.

XS
SM
MD
LG