Достапни линкови

Тбилиси: Протести на грузиската опозиција која се противи на политиката на Михаил Саакашвили


Грузиските партии кои се против претседателот Михаил Саакашвили планираат денеска да одржат протести во Тбилиси. Протестите се во знак на потсетување на минатата година кога грузиската влада употреби сила за да ги растера демонстрациите против неа. Опозицијата го обвинува Саакшвили за лошо раководење за време на војната со Русија околу регионото Јужна Осетија во август годинава, но и за корупција и непочитување на човековите права во земјата.
XS
SM
MD
LG