Достапни линкови

Минск: Белорусија ќе ги прекина разговорите со Западот ако не ги признаат парламентарните избори


Белорускиот претседател Алјаксандр Лукашенко денеска изјави дека Минск ќе ги прекине разговорите со Западот доколку не ѓи признаат парламентарните избори. Тој истакна дека овие избори ги гледа како доказ за врската со Соединетите држави и Европската Унија. Набљудувачите на изборите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа, веке изјавија дека политичката кампањата не и дозволува на граѓаните слободно да се изразат на изборите.
XS
SM
MD
LG