Достапни линкови

Москва: Русија ја отфрли новата нацрт резолуција на Франција за Грузија


Русија ја отфрли новата нацрт- резолуција што во Советот за Безбедност на ОН ја претстави Франција, со образложение дека во текстот не се посебно нагласени шесте принципи на мировниот договор што го потпишаа Москва и Тбилиси. Членките на Советот на седница зад затворена врата го разгледуваа предлогот на Париз за почитување на територијалниот интегритет на Грузија и за повлекување на руската војска.
XS
SM
MD
LG