Достапни линкови

Багдад: Талибани одби да потпише закон кој ќе овозможи спроведување локални избори


Ирачкиот претседател Џалал Талабани вчера одби да го потпише законот кој што би требало да го овозможи одржувањувањето на локалните избори кои се подржани од Соединетите Американски Држави. Талабани изјави дека не може да го потпише законот за кој не гласале речиси половина од пратениците во парламенот. На гласањето не приствуваа преставниците на Курдите и Шиитите. Белата Кука одговарајки му на Талабани побара од Ирак да овозможи одржување на изборите до крајот на годинава.
XS
SM
MD
LG