Достапни линкови

Техеран: Солана претстави нов пакет предлози за Иран и нуклеарната програма


Шефот за надворешна политика на Европската Унија, Хавиер Солана, на иранските лидери во Техеран, им претстави нов пакет предлози од светските сили со цел да го убедат Иран да ја прекине нуклеарната програма. Содржината на предлозите не е соопштена. Но, веднаш откако Солана го предал документот, портпарол на иранската влада изјавил дека Техеран нема намера да се откаже од процесот на збогатување ураниум.
XS
SM
MD
LG