Достапни линкови

Хаг: Денеска пресудата за поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинеј


Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија денеска ќе донесе пресуда за поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај.
Харадинај кој е поранешен регионален командант на армијата за ослободување на Косово во реонот на Дукадин и уште двајца негови приврзаници Идриз Балај и Лахи Брахимаj се обвинети за злосторства, убиства, киднапирања и насилства врз Срби и Албанци кои се сметале за соработници на српските власти во 1998 и 1999 година. Тие пред Судот изјавија дека се невини.
XS
SM
MD
LG