Достапни линкови

Кенија: Полицијата ги растера приврзаниците на опозицијата


Полицијата во Кенија денеска со употреба на солзавец и водени топови ги растера стотиците приврзаници на опозицијата, кои протестираат против реизборот на претседателот Мваи Кибаки. Претседателските избори во Кенија, што се одржаа на 27-ми минатиот месец, предизвикаа бран насилства во кои загинаа над 300 луѓе.
XS
SM
MD
LG