Достапни линкови

Вашингтон: Стејт Департментот ја орфтли споредбата на Путин со кубанската криза од 1962


Американскиот Стејт Департмент ја отфрли споредбата на рускиот претседател Владимир Путин дека разликите околу американскиот ракетен штит во Европа наликуваат на Кубанската криза од 1962 година. Според портпаролот Шон МекКормак постојат јасни историски разлики меѓу двата случаи и нема никаква поврзаност. Путин ова го изјави вчера на руско – европскиот самит во Португалија.
XS
SM
MD
LG