Достапни линкови

Њујорк: Говор на Буш и Ахмадинеџат на Генералното собрание на ОН


На Генералното Собрание на Обединетите Нации денеска, мегу другите ќе зборуваат и америакнскиот и иранскиот претседател Џорџ Буш и Махмуд Ахмадинеџат. Буш ќе побара натамошни меѓународни мерки со цел Иран да се откаже од нуклеарната програма. На вчерашниот говор Претседателот на Колумбија Универзитеот Ахмадинеџат го нарече суров диктатор кој го негира Холокаустот. Ахмадинеџат, кој одржа говор, ова го оценби како навреда и порача дека неговата земја има право да продолжи со цивилната нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG