Достапни линкови

Пекинг: Предлог на Кина да биде домаќин на новата рунда шест партитни преговори за Северна Кореја


Кина предложила да биде домаќин на новата рунда 6 партитни преговори на 16 декември за запирање на северно корејската воена нуклеарна програма. Северна Кореја се согласи на продолжување на преговорите по една година односно по бранот меѓународна осуда поради нуклеарниот тест извршен во окомври.
XS
SM
MD
LG