Достапни линкови

Будимпешта: Локални избори во Унгарија


Избори и во Унгарија, локални, на кои право на глас имаат околу 8 милиони грагани. Националната изборна комисија соопшти дека само 30 проценти од околу 80 илјади кандидати се од политички партии, додека мнозинството или околу 60 отсто се независни, десеттина проценти се од локални здруженија. Оваа година изборите се одржуваат во сенка на протестите на граганите кои бараат оставка од премиерот Ференц Џурчани кој на партиски состанок рекол дека владата лажела за постигнатите резултати за да добие на избрите.
XS
SM
MD
LG