Достапни линкови

Киншаса: Обид за државен удар со преземање на државното радио


Одметнатата претседателска гарда во Конго денеска со упадот во државното радио во Киншаса се обидла да изврши државен удар во таа земја, јавуваат агенциите. Веднаш потоа, владата соопшти дека нејзините сили повторно ја презеле контролата врз радиото. Според некои извештаи, притоа се слушнале експлозии и престрелки. Владата тврди дека ситуацијата во Конго сега била мирна.
XS
SM
MD
LG