Достапни линкови

Канада: Завршија разговорите на осумте најразвиени земји


Лидерите на групата осум најразвиени земји во светот синоќа ги завршија дводневните разговори во кандаското градче Кана-наскис. Американскиот претседател Џорџ Буш изрази задоволство од, како што рече, позитивниот одговор на неговиот предлог за решавање на блискоисточната криза во кој, меѓу другото, се бара од палестинците да го сменат нивниот лидер Јасер Арафат. Инаку, на самитот е договорено на Русија да и бидат дадени дваесет милијарди долари како помош за уништување на оружјето за масовна деструкција преостанатото од поранешниот Советски Сојуз.
XS
SM
MD
LG