Достапни линкови

Мигрантката Сандра од Конго: Моите деца зборуваат македонски и сакам тука да останам


Мигрантката Сандра од Конго: Моите деца зборуваат македонски и сакам тука да останам
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Триесетгодишната Сандра Мембала од Конго живее во Скопје повеќе од пет години. Ова не ѝ била првично планирана дестинација кога заминала од дома како мигрантка, но откако дошла вели дека го нашла местото кое нуди подобар живот и би сакала тука да остане засекогаш. Оди на часови по македонски јазик и на работа преку „Црвен Крст“. Вели дека нашето општество добро ја прифатило неа и нејзините две деца.

Категории

XS
SM
MD
LG