Достапни линкови

Искршени прозорци, два тоалети на кат - Како е да се живее во медицинскиот ученички дом во Скопје?


Искршени прозорци, два тоалети на кат - Како е да се живее во медицинскиот ученички дом во Скопје?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Соби со скршени прозорци, два тоалети на еден цел кат, само три туш кабини за речиси 50 луѓе... Во вакви услови живеат осумдесетина ученици сместени во ученичкиот дом на средното медицинско училиште „Др. Панче Караѓозов“, во Скопје. Сите се жалат, но ретко кој има храброст јавно да каже дека условите во објектот изграден во 1931 година се лоши, велат средношколките Евгенија и Дијана. Евгенија е втора, а Дијана четврта година, па наскоро ќе замине, но се бори за подобри услови за оние кои ќе дојдат по нив. Гласни се за да дознаат - има ли намера има Министерството за образование и наука да обезбеди буџет за реконструкција, што би значело подобри услови за престој за идните генерации.

Категории

XS
SM
MD
LG