Достапни линкови

Дискриминирани затоа што се девојки - борачките Бојана и Олгица победија во правна битка


Дискриминирани затоа што се девојки - борачките Бојана и Олгица победија во правна битка
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Борачките Бојана Лазаревска и Олгица Коцева биле дискриминирани од страна на македонската Боречка федерација во 2019, бидејќи не добивале ист третман како борачите. Вака пресудил Граѓанскиот суд Скопје. Полицискиот боречки клуб „Безбедност“ правната разврска ја чекал пет години. Тие се надеваат дека ваквиот пример ќе охрабри и други да пријавуваат дискриминација во спортот.

Категории

XS
SM
MD
LG