Достапни линкови

Мигранти страдаа во бродска несреќа во близина на Лампедуза


Лампедуза - цел на имигрантите од северна Африка
Се стравува за големи жртви откако брод во кој се претпоставува дека имало 200 емигранти од северна Африка се заглави на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките операции се отежнати поради силниот ветар и немирното море.
Досега, според медиумите, се спасени 47 лица а извлечени 15 мртви тела од морето.
Лампедуза е 150 километри од тунискиот брег и е цел на емигрантите кои бегаат по анти владините немири во арапските земји.
XS
SM
MD
LG