Достапни линкови

КОВИД-19 ги зголеми штетите и од брзата мода


КОВИД-19 ги зголеми штетите и од брзата мода
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

Процесите на рециклирање на текстил и размената на облека од втора рака „заглавија“ поради коронавирусот. Модната индустрија е вториот најголем корисник на вода и испушта 10 проценти од светските емисии на јаглерод, што е повеќе од сите меѓународни летови и бродски испоради заедно. Додека, облеките во голем процент завршуваат во депонии.

Погледни ги коментарите

XS
SM
MD
LG