Достапни линкови

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 1381


Болница во провинцијата Хубеи.

Кинеските власти денеска соопштија дека има уште 122 смрти случаи од корановирусот, а шест од нив се медицински персонал, со што бројката на починати од новиот респираторен вирус ЦОВИД-19 достигна 1381. Властите ги објавија бројки за медицински работници заразени со коронавирус, во услови на зголемена загриженост поради недостаток на доволно заштитна опрема.

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вкупниот број на заразени од вирусот во светот се искачи на скоро 64.000 случаи, скоро сите во Кина. Нема значителен пораст на случаи надвор од Кина, соопшти СЗО. Повеќе од 500 луѓе сега се заразени во околу 30 земји надвор од Кина.

Кинеските власти, исто така, соопштија дека шест здравствени работници починале, а 1.716 се заразени од појавата на вирусот.

СЗО соопшти дека нема голема промена во шемата на морталитет или пак на тежината на вирусот и покрај драматичниот пораст на случаи во покраината Хубеи, епицентарот на оваа болест.

XS
SM
MD
LG