Достапни линкови

Јункер в понеделник на состанок со Меј околу Брегзит


Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер в понеделник ќе разговара со пратениците и претставниците во преговорите околу Брегзит на неколку часа пред да започне клучниот состанок со британската премиерка Тереза Мај.

Состанокот в понеделник е краен рок за да се постигне напредок во дефинирањето на трите клучни аспекти за заминувањето на Британија од ЕУ пред да стартуваат преговорите за односите во иднина.

Минатата недела дел од претставниците на ЕУ за медиумите потврдија дека во досегашните разговори има напредок само во еден од трите блок прашања, односно во делот за финансиските обврски на Британија кон ЕУ.

Како најголема потенцијална пречка во разговорите околу Брегзит се појави и ирското прашање,

XS
SM
MD
LG